Amazon Fire tanıtıldı

FirePhone

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos dün Apple ve Google ile boy ölçüşmesini beklediği telefonu Amazon Fire’ı tanıttı. Telefon özellikle alışveriş yapma fikri üzerine inşa edilmiş. Bezos, “Amazon’da birşeyleri değiştirmek için çalışıyoruz’’ diyerek telefonun farklı özelliklerini tanıttı.

Dünyanın en yaygın alışveriş sitelerinden olan Amazon’un ilk telefonu Amazon Fire kurucusu Jeff Bezos tarafından Seattle’da dünkü basın toplantısıyla tanıtıldı. Holografik özellikteki telefonun içinde Amazon.com’dan satın alınabilecek kitap, müzik ve yiyecek önerilerinde bulunan ‘’Firefly’’ adlı bir program mevcut. Program aynı zamanda restoran işaretleri, şarap etiketleri ve resimlerle kullanıcılarını bilgi alabilecekleri sitelere yönlendirecek.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos dün Apple ve Google ile boy ölçüşmesini beklediği telefonu Amazon Fire’ı tanıttı. Telefon özellikle alışveriş yapma fikri üzerine inşa edilmiş. Bezos ‘’Amazon’da birşeyleri değiştirmek için çalışıyoruz.’’ diyerek telefonun farklı özelliklerini tanıttı.

Samsung ve Apple’ı rakip alan firmanın hedefinde Google Play ile medya ve müzik sektöründe önemli yere sahip Google da mevcut.

Firma “Netflix’’, “HBO Go’’, ve “Hulu Plus’’ gibi televizyon ve film siteleriyle anlaşma yaptı. Bu sayede Amazon Prime kullanıcıları telefonun içinde yer alan servis sayesinde çeşitli filmlere ve müziklere de erişim sağlayabilecek.

Yeni cihaz, 4.7 inç’lik ekranla birlikte 13 megapiksel f2.0 arka kameraya sahip olacak. Amazon Fire, kamerasıyla birlikte Apple ve Samsung’a nazaran loş ışıklarda fotoğraf çekmeyi daha kolay hale getiriyor. Fotoğraf saklama hafızasıysa herhangi bir limite sahip değil.

Farklılıklarıyla öne çıkan telefonun önemli bir özelliği üç boyutlu olması. Ekranında bulunan 4 kamera, kullanıcıların telefona hangi açıdan baktığını algılıyor. Kullanıcılar bu sayede telefona üç boyut derinliğinden bakabiliyor.

199$’lık fiyatıyla AT&T firması aracılığıyla Amazon.com’dan iki yıllık sözleşme ile satışa çıkacak telefonun çıkış fikri sitenin oluşturduğu online alışveriş altyapısından geliyor. İçinde bulunan Firefly uygulaması, kullanıcılara müzik, kitap ve yiyecek önerilerinde bulunacak. Kullanıcılar bu öneriler üzerine Amazon.com’dan alışveriş yapabilecekler. Aynı program kullanıcıları restorant işaretleri, şarap etiketleri ve çeşitli resimlerle farklı ilgi alanlarındaki sitelere de yönlendirecek.

Dün gerçekleşen basın toplantısının başlarında genel olarak Amazon Prime’ın üyeliği hakkında konuşan Bezos, Amazon.com üyelerinin ve Prime müşterilerinin bu telefonu kullanmaya başlayacağını umuyor.

Amazon’un akıllı telefon sektörüne girişi daha önce Facebook, Google ve Microsoft gibi büyük firmalar tarafından da denenmişti.

Facebook, Nisan 2013’te HTC adlı telefonu çıkarmış fakat başarısız olmuştu. Google’ın akıllı telefonlarda kullanılan Android işletim sistemi son derece başarılı olsa da, gelişmiş arama motorunun kendi telefonunu üretmeye çalışması bir felaketle son bulmuştu.

Microsoft’un Windows telefonu ise akıllı telefon piyasasının sadece %3’lük bir kısmında yer alabildi.

İngiliz Gazetesi the Guardian’a göre, önümüzdeki ay piyasaya sürülmesi beklenen Amazon Fire’ın akıllı telefon piyasasında devleşmiş Apple ve Samsung’la boy ölçüşmesi pek muhtemel değil. Telefonun rakiplerinin ABD’de kullanıcılarını kaybeden HTC, LG ve Motorola gibi firmalar olması bekleniyor.

Yazar: piteknoloji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir