Facebook ücretli haber aboneliği servisini başlatıyor

Sosyal medya devi Facebook aboneliğe bir dayalı haber servisini başlatacağını açıkladı.

The Street’in raporuna göre, Facebook’un haber ortaklıkları başkanı Campbell Brown, New York’ta düzenlenen bir konferansta sosyal medya ağının bu yılın ilerleyen dönemlerinde aboneliğe dayalı bir haber servisi başlatacağını söyledi.

The Street bu özelliğin, Facebook’un kullanıcılarının tercihlerine bağlı olarak çeşitli yayıncıların makalelerini bir araya getiren “Anlık Makaleler” üzerine kurulacağını belirtti.

Ayrıca, Facebook’un, okuyucular 10 ücretsiz makaleye eriştikten, okuyucuların abone olmasını gerektiren bir ödeme duvarı oluşturmayı planladığı söylendi.

Okuyucuları haber yayıncılarının ana sayfalarına yönlendirecek servis, Ekim ayında başlayacak.

Facebook’un Salı günü açıklanan planları, haber endüstrisinin bilginin bedava olduğu internet çağında tutunmaya çalışmasının bir örneği. Çevrimiçi dağıtım, gerçek haberlerle sahte haberlerin arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdı.

Bu ayın başlarında, haber endüstrisi bir araya gelerek ABD Kongresi’nden, Facebook ve Google gibi büyük sosyal platformlardan gelen artan rekabeti engellemek için sınırlı bir antitröst muafiyeti istemişti.

Brown, CNBC’ye daha önce yaptığı bir açıklamada, Facebook’un “platformunda kaliteli gazeteciliğe destek vermekte karalı” olduğunu söylemişti.

Yazar: piteknoloji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir